SOL ve XRP Coin için ETF Geliyor mu? JPMorgan Açıkladı!

JPMorgan, SEC’in spot Ethereum ETF’lerinin ardından SOL ve XRP Coin gibi kripto ETF’lerini onaylamasını öngörmüyor. Analist Nikolaos Panigirtzoglou, ABD’li politika yapıcıların çoğu kripto para birimini menkul kıymet dışı ilan eden bir yasa çıkarmaması halinde bu durumun geçerli olacağını söyledi.

SEC, SOL, XRP Coin ve diğer kripto ETF’lerini onaylar mı?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere SEC, sürpriz bir kararla spot Ethereum ETF’lere yeşil ışık yaktı. Bunun ardından kripto oyuncuları güzünü SOL ve XRP Coin gibi kripto ETF’lerine çevirdi. Bununla birlikte JPMorgan, SEC’in SOL, XRP Coin ve diğer kripto ETF’lerini onaylamasına şüpheyle yaklaşıyor. JPMorgan’da genel müdür ve küresel piyasa stratejisti olan Nikolaos Panigirtzoglou, SEC’in bu tür fonları onaylayacağından şüphe duyduğunu söylüyor. Gerekçe olarak da SEC’in çoğu kripto parayı menkul kıymet olarak görmesini gösteriyor. Bu bağlamda Panigirtzoglou, şu açıklamayı yapıyor:

Şüphe duyuyoruz. SEC’in ETH ETF’lerini onaylama kararı, Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmayacağı konusundaki belirsizlik göz önüne alındığında zaten esnetilmiş durumda. SEC’in Bitcoin ve Ethereum dışındaki tokenlerin menkul kıymet olarak sınıflandırılması gerektiği konusunda (Ethereum’a göre) daha güçlü bir görüşe sahip olması nedeniyle SEC’in Solana veya diğer token ETF’lerini onaylayarak daha da ileri gideceğini düşünmüyoruz.

Panigirtzoglou’ya göre, tek bir şartla SEC diğer kripto ETF‘lerini onaylayabilir. Bunun için ABD’li politikacıların çoğu kriptonun menkul kıymet olmadığını kabul eden bir yasa çıkarması gerekiyor. Ancak stratejist, şu anda böyle bir mevzuatın mevcut olmadığını belirtiyor.

SEC spot Ethereum ETF’lerini onaylıyor

Geçtiğimiz hafta SEC, spot Ethereum ETF’lerini aniden onayladı. Birçok analist, bunun siyasi amaçlı bir karar olduğunu söylüyor. Çünkü, SEC aylarca süren görüşmelerin ardından paydaşlarla yalnızca son dakikada yeniden iletişime geçti. SEC, Grayscale, Bitwise, BlackRock, VanEck, Ark 21Shares, Invesco, Fidelity ve Franklin olmak üzere sekiz spot Ethereum ETF başvuru sahibinin 19b-4 formlarını 23 Mayıs’ta tek bir omnibus siparişle onayladı. Bu ETF’lerin S-1 kayıtları, fonların işlem görmeye başlaması için hala SEC onayını bekliyor. Birçok analist alım satımların önümüzdeki haftalarda başlamasını umuyor.

JPMorgan, SEC’in diğer kripto ETF’lerini onaylaması konusunda çok iyimser değil. Bununla birlikte, diğer bazı analistler spot Ethereum ETF’lerinin yakın zamanda onaylanmasının, piyasanın diğer kripto para birimleri ve tokenlere bağlı daha fazla kripto ETF görebileceği anlamına geldiğini söylüyor. Geçtiğimiz hafta Standard Chartered’dan Geoffrey Kendrick, SEC’in 2025’te Solana ve XRP ETF’lerini onaylamasını beklediğini söyledi. TD Cowen’dan Jaret Seiberg, piyasanın bir yıl içinde “kripto token sepeti” içeren bir ETF teklifi de dahil olmak üzere daha fazla kripto ETF görebileceğini ileri sürdü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir